لوازم جانبی درب اتوماتیک

درب اتوماتیک همان گونه که از نامش پیداست به درب‌هایی می‌گویند که بدون استفاده از نیروی انسانی به کمک سیستمی ترکیبی از متعلقات الکترونیکی و مکانیکی (یا هیدرولیکی) موجب باز و بسته شدن درب پارکینگی یا شیشه ای یا هر نوع درب دیگری به صورت خودکار می‌شوند که نوع و اندازه درب بازکن بر اساس نوع و اندازه درب متفاوت است. درب های پارکینگی اتوماتیک معمولا به صورت ریلی (حرک درب روی یک ریل به سمت راست یا چپ) و لولایی (چرخیدن حول یک محور لولایی به داخل یا بیرون درب) هستند.

 

قفل برقی :

قفل برقی یکی از تجهیزاتی است که می‌توان به درب اتوماتیک پارکینگی اضافه کرد و امینت این نوع درب را بالا برد. اکثر جک‌های پارکینگی به صورتی طراحی شده‌اند که در هنگامی‌ که درب بسته می‌شود باز هم با فشار دو نفر از بیرون به راحتی گیربکس آن‌ها باز می‌شود و درب باز می‌شود اما وجود یک قفل برقی بر روی درب اتوماتیک این مشکل را حل خواهد کرد.به طور کلی بعد از نصب قفل برقی بر روی درب اتوماتیک پارکینگی نیاز به انجام هیچ کار خاصی نیست و قفل با زدن ریوت درب باز می‌شود درب شروع به حرکت می‌کند و بلافاصله بعد از بسته شدن درب قفل دوباره بسته می‌شود.

 

 

قفل برقی درب اتوماتیک

 

 

مزایای قفل برقی :

معمولا افراد در شب درب ورودی ساختمان خودشان را قفل می‌کنند و در این هنگام درب از طریق آیفون نیز باز نمی‌شود. اما اگر از این نوع قفل استفاده کنیم؛ با فشردن دکمه درب باز کن آیفون، درب باز می‌شود و دوباره درب به صورت کامل ( 3 قفله) می‌شود. از دیگر مزایای قف برقی می‌توان به نصب شدن کامل آن بر روی انواع درب‌های پارکینگ اشاره کرد. این نوع قفل علاوه بر مزایای زیاد معایبی نیز دارد که عمده عیب این وسیله شکل ظاهری زشت و ابعاد بزرگ آن است.

 

موتور الکتریکی درب اتوماتیک :

در اکثر موارد برای سیستم‌های در باز کن اتوماتیک از موتورهای تک فاز استفاده می‌شود این موتوها باید قابلیت چپگرد راستگرد شدن داشته باشند لذا از موتوهای تکفاز با دو سیم پیچ مشابه استفاده می‌شود که باسری قرار گرفتن یک خازن با هر کدام از سیم پیچ‌ها می‌توان جهت حرکت موتور را تغییر داد. معمولا 4 سیم از موتور خارج می‌شود یک سیم به عنوان ارت و دو سیم دیگر به دو سر خازن وصل می‌گردند و يك سيم مشترك مي‌باشد. تمام سیم‌های موتور در انتها به ترمینال‌های مدار الکترونیکی وصل می‌شوند. این موتورها در توان‌های 50 وات تا 1000 وات برای درب‌های مختلف از نظر اندازه و وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنها در مورد درب‌های دو لنگه از دو موتور استفاده می‌شود ولی در بقیه موارد یک موتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته‌ای که باید در مورد کار موتور توجه نمود این است که کار یکسره و مداوم موتور در این سیستم‌ها باعث داغ شدن موتور و آسیب دیدن آن می‌شود. لذا باید از باز و بسته کردن پشت سر هم درب بدون وقفه اجتناب کرد.

 

 

موتور الکتریکی درب اتوماتیک

 

ریموت کنترل درب اتوماتیک :

برای کنترل از راه دور سیستم درب بازکن اتوماتیک معمولا از یک فرستنده رادیویی کوچک دستی استفاده می‌شود که به آن ریموت کنترل ( REMOTE ) می‌گویند. بر روی ریموت شستی‌های فشاری وجود دارد که برای باز وبسته کردن یا توقف در از آن‌ها استفاده میگردد. دستگاه ریموت به همراه آنتن و کارت رادیویی گیرنده روی برد الکترونیکی اجزای ارتباط رادیویی دستگاه را تشکیل می‌دهند. ریموت کنترل به معنی کنترل از راه دور بوده و در سیستم درب اتوماتیک با استفاده از ریموت کنترل می‌توان درب را از راه دور باز یا بسته نمود برای این منظور حتما بایستی قسمت گیرنده را در داخل یونیت مرکزی نصب کرد.

قفل مکانیکی در سیستم درب اتوماتیک :

زمانی که برق قطع می‌شود در چنین مواقعی قفل الکترومکانیک که با قفل کردن لت‌های متحرک به یکدیگر در سیستم بصورت مکانیکی درب را در حالت قفل قرار داده و با قطع برق همچنان درب در حالت قفل باقی می‌ماند و باعث ایجاد امنیت بیشتر و قفل نگهداشتن درب در زمان قطع برق می‌شود.

تسمه اپراتور درب اتوماتیک :

تسمه درب اتوماتیک عموما به صورت حلقه‌ای و از مواد انعطاف پذیر است. تسمه درب اتوماتیک وظیفه انتقال نیرو از چند شفت را به عهده دارد. یکای اندازه گیری در تسمه درب اتوماتیک میلی متر یا اینچ می‌باشد.

 

 

 

تسمه اپراتور درب اتوماتیک

 

 

کنترل باکس درب اتوماتیک :

 

کنترل باکس مغز دستگاه می‌باشد که کلیه فرامین اپراتور از قبیل تجزیه، تحلیل سرعت، قدرت، دور کند، دور تند و ترمز انتهای کورس رفت و آمد لت‌ها را محاسبه می‌کند. همچنین کنترل باکس اپراتور به دو صورت آنالوگ و دیجیتال می‌باشد که امروزه دارای سیستم مجهز و کاملتری می‌باشند. مجهز به عیب یاب خودکار و صفحه نمایش دیجیتالی می‌باشند و همچنين قابلیت تنظیم درب بصورت چند حالت مي‌باشند.

چشم سوم با بکارگیری بهترین برندهای لوازم جانبی در اجرای محصولات خود توانسته رضایت مشتریان خود را پس از سالها استفاده داشته باشد.